4th Annual Colton Rusk Memorial

Age Group Results

December 07, 2019


Results By: Zapata Roadrunners Road Racing


Men: Top Finishers 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jill Seidel Orange Grove TX 775 6 21:14.9 21:14.9 6:51/M
2 April Soto Alice TX 774 12 24:17.7 24:17.7 7:50/M
3 Reagan Vermillion Sandia TX 954 15 24:39.4 24:39.4 7:57/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tristan Salinas Corpus Christi TX 830 1 18:11.4 18:11.4 5:52/M
2 Joshua Prado Corpus Christi TX 989 2 19:52.0 19:52.0 6:25/M
3 Shane Stehle Orange Grove TX 934 3 20:40.5 20:40.5 6:40/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Toree Rodas Alice TX 970 22 26:36.6 26:36.6 8:35/M
2 Aubree Adams Alice TX 734 35 28:02.0 28:02.0 9:03/M
3 Destaine Rodriguez Alice TX 903 37 28:20.8 28:20.8 9:08/M
4 Maya Elizabeth Lozano Alice TX 902 48 30:26.9 30:26.9 9:49/M
5 Averie Rios Alice TX 901 50 30:27.7 30:27.7 9:49/M
6 Julianna Farias Alice TX 904 54 31:39.8 31:39.8 10:13/M
7 Avery Morgan Sandia TX 764 74 35:24.0 35:24.0 11:25/M
8 Daniela Dominguez Alice TX 855 85 37:04.7 37:04.7 11:57/M
9 Peyton Pilanzyk Katy 2081 99 40:14.7 40:14.7 12:59/M
10 Lilley Spitzer Sandia TX 2045 104 40:46.6 40:46.6 13:09/M
11 Jackilyn Ponton Sandia TX 2051 110 44:24.8 44:24.8 14:19/M
12 Rilie Perea Orange Grove TX 765 111 44:25.2 44:25.2 14:20/M
13 Elle Delaune Sandia TX 2039 137 56:08.4 56:08.4 18:06/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wyatt Miller Sandia TX 795 8 22:12.0 22:12.0 7:10/M
2 Jose Soto Alice TX 799 9 22:17.1 22:17.1 7:11/M
3 Jack Hibbetts Sandia TX 998 23 26:42.7 26:42.7 8:37/M
4 Carson Foster Orange Grove TX 940 26 27:07.5 27:07.5 8:45/M
5 Wesley McIntyre Alice TX 2074 27 27:09.2 27:09.2 8:45/M
6 Uriah Flores Alice TX 906 28 27:23.8 27:23.8 8:50/M
7 Wyatt Murray Orange Grove TX 961 32 27:58.4 27:58.4 9:01/M
8 Javier Garza Orange Grove 2069 33 27:58.4 27:58.4 9:01/M
9 Kayden Buentello Alice TX 905 43 29:32.6 29:32.6 9:32/M
10 Zachary Chapa Alice TX 900 49 30:27.4 30:27.4 9:49/M
11 Kade Riley Agua Dulce TX 988 56 32:12.1 32:12.1 10:23/M
12 Brady Jenkins Sandia TX 801 58 32:59.0 32:59.0 10:38/M
13 Landon Del Alamo Orange Grove TX 984 62 33:46.6 33:46.6 10:54/M
14 Truett James Orange Grove TX 937 67 34:12.0 34:12.0 11:02/M
15 Zane Holdorf Orange Grove TX 992 77 35:56.8 35:56.8 11:35/M
16 Jayden Breunig Corpus Christi TX 2008 78 35:56.9 35:56.9 11:35/M
17 Tyson Berthold Orange Grove TX 891 84 36:46.7 36:46.7 11:52/M
18 Kade Saverline Orange Grove TX 698 90 37:50.7 37:50.7 12:12/M
19 Justin Vermillion Sandia TX 955 94 38:33.9 38:33.9 12:26/M
20 Gavin Bayer Katy 2082 100 40:16.0 40:16.0 12:59/M
21 Jayden Overton Orange Grove TX 2037 102 40:27.6 40:27.6 13:03/M
22 Jameson Cortez Orange Grove TX 2030 103 40:31.9 40:31.9 13:04/M
23 Marcos Daniel Dominguez Alice TX 854 109 43:29.7 43:29.7 14:02/M
24 August Hinze Sandia TX 945 116 47:25.3 47:25.3 15:18/M
25 Cody Hibbetts Sandia TX 999 117 47:55.3 47:55.3 15:27/M
26 Jack Prather Corpus Christi TX 919 118 48:11.7 48:11.7 15:33/M
27 Matthew Martinez Mathis TX 758 119 48:12.1 48:12.1 15:33/M
28 Briggs Hoffman Alice TX 867 121 49:03.6 49:03.6 15:49/M
29 Ethan Yocum Sandia TX 2077 129 52:09.9 52:09.9 16:49/M
30 Kyle Teague Orange Grove TX 887 139 56:29.3 56:29.3 18:13/M
Top

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Reagan Vermillion Sandia TX 954 15 24:39.4 24:39.4 7:57/M
2 Heather Peterson Corpus Christi TX 996 18 25:22.5 25:22.5 8:11/M
3 Addison Berthold Orange Grove TX 890 120 48:57.5 48:57.5 15:47/M
4 Willow Costley Alice TX 851 130 52:11.5 52:11.5 16:50/M
5 Asia Rivera Orange Grove TX 2029 131 52:11.7 52:11.7 16:50/M
6 Gracie Davis Orange Grove TX 2027 140 56:41.2 56:41.2 18:17/M
7 Mabry Moorman Sandia TX 991 141 56:42.7 56:42.7 18:17/M
8 Kylee Teague Orange Grove TX 886 142 56:43.4 56:43.4 18:18/M
Top

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tristan Salinas Corpus Christi TX 830 1 18:11.4 18:11.4 5:52/M
2 Cayden Dunn Orange Grove TX 907 4 20:50.2 20:50.2 6:43/M
3 Jaime Garza Orange Grove 2070 7 21:59.3 21:59.3 7:05/M
4 Zachary Starns Alice TX 805 10 23:32.9 23:32.9 7:35/M
5 Gus Davis Orange Grove TX 2026 19 25:58.5 25:58.5 8:23/M
6 Eric Taylor Corpus Christi TX 973 38 28:28.4 28:28.4 9:11/M
7 Timothy Garcia Orange Grove 2068 42 29:06.0 29:06.0 9:23/M
8 Jacob Fuhrken Orange Grove 2067 59 33:22.7 33:22.7 10:46/M
9 Wyatt James Orange Grove TX 938 71 35:08.8 35:08.8 11:20/M
10 Kevin Salinas Orange Grove TX 2052 105 40:47.7 40:47.7 13:09/M
11 Thomas Smith Orange Grove TX 921 126 49:33.8 49:33.8 15:59/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nina Cortesio Corpus Christi TX 880 60 33:43.1 33:43.1 10:53/M
2 Amberly Espindola Corpus Christi TX 823 66 34:05.7 34:05.7 11:00/M
3 Gloria Tamayo Baytown TX 2061 96 38:47.6 38:47.6 12:31/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Shane Stehle Orange Grove TX 934 3 20:40.5 20:40.5 6:40/M
2 Elian Gonzalez Alice TX 807 20 26:29.9 26:29.9 8:33/M
3 Noah Freitas Corpus Christi TX 908 79 36:16.8 36:16.8 11:42/M
4 Juan Garza Baytown TX 2062 95 38:47.5 38:47.5 12:31/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jill Seidel Orange Grove TX 775 6 21:14.9 21:14.9 6:51/M
2 April Soto Alice TX 774 12 24:17.7 24:17.7 7:50/M
3 Sherri Lee Corpus Christi TX 876 21 26:31.0 26:31.0 8:33/M
4 Juanita Valle Orange Grove TX 2005 70 34:47.5 34:47.5 11:13/M
5 Courtney McIntyre Alice TX 828 76 35:40.4 35:40.4 11:30/M
6 Bethany Wanneck Robstown TX 2058 81 36:32.0 36:32.0 11:47/M
7 Gabrielle Garcia Alice TX 740 82 36:32.1 36:32.1 11:47/M
8 Alessandra Dominguez Alice TX 856 88 37:16.6 37:16.6 12:01/M
9 Lisa Garcia San Diego TX 980 92 38:12.5 38:12.5 12:19/M
10 Liza Silva Robstown TX 2002 98 39:55.0 39:55.0 12:53/M
11 Lindsay Pilarczyk Katy TX 2073 101 40:16.2 40:16.2 12:59/M
12 Ashley Morgan Sandia TX 762 107 41:49.5 41:49.5 13:29/M
13 Meagan Saverline Orange Grove TX 699 125 49:25.9 49:25.9 15:56/M
14 Jennifer Lopez Lamont CA 2004 127 50:19.3 50:19.3 16:14/M
15 Sharaty Vermillion Sandia TX 953 133 52:51.9 52:51.9 17:03/M
16 Priscilla Garcia San Diego TX 975 135 55:05.4 55:05.4 17:46/M
17 Kaleigh Boening Robstown TX 834 143 57:27.5 57:27.5 18:32/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joshua Prado Corpus Christi TX 989 2 19:52.0 19:52.0 6:25/M
2 Geoff Dick Orange Grove TX 776 5 21:08.2 21:08.2 6:49/M
3 Ruben Robinson Alice TX 845 11 24:17.7 24:17.7 7:50/M
4 Mario Herrera Jr Alice TX 850 14 24:39.4 24:39.4 7:57/M
5 Alex Rodriguez Alice TX 2060 16 24:44.8 24:44.8 7:59/M
6 Marc Sanchez Victoria TX 2063 24 27:01.0 27:01.0 8:43/M
7 Francisco Tamayo Arvin CA 857 29 27:24.3 27:24.3 8:50/M
8 Kendal Riley Agua Dulce TX 987 31 27:35.3 27:35.3 8:54/M
9 William Cole San Antonio 2078 36 28:03.2 28:03.2 9:03/M
10 James Batiste Sugarland TX 2018 51 30:33.5 30:33.5 9:51/M
11 Phillip Smith Corpus Christi TX 879 61 33:43.8 33:43.8 10:53/M
12 Miguel Guerrero 2076 83 36:32.3 36:32.3 11:47/M
13 Chris Saverline Orange Grove TX 702 122 49:07.0 49:07.0 15:51/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maria Lopez Alice TX 2071 30 27:31.4 27:31.4 8:53/M
2 Laura Luna San Diego TX 2072 41 28:57.8 28:57.8 9:20/M
3 Liza Ochoa Orange Grove TX 935 44 29:35.7 29:35.7 9:33/M
4 Kari Bluntzer Robstown TX 839 45 29:44.0 29:44.0 9:35/M
5 Stacy Hinze Sandia TX 947 53 31:09.9 31:09.9 10:03/M
6 Cindy Thompson Springfield VA 2053 55 32:09.3 32:09.3 10:22/M
7 Cristina Espindola Corpus Christi TX 822 65 34:05.6 34:05.6 11:00/M
8 Jenna Hoffman Alice TX 866 69 34:38.4 34:38.4 11:10/M
9 Dara Jenkins Sandia TX 800 75 35:34.3 35:34.3 11:28/M
10 Leslie Gonzalez Alice TX 821 86 37:14.1 37:14.1 12:01/M
11 Crystal Blakeney Yoakum TX 787 89 37:30.4 37:30.4 12:06/M
12 Melissa Burns Cibalo TX 691 91 38:04.5 38:04.5 12:17/M
13 Monica Soto Alice TX 978 93 38:12.8 38:12.8 12:19/M
14 Lisa Salazar Orange Grove TX 759 97 39:06.5 39:06.5 12:37/M
15 Casey Perea Orange Grove TX 766 106 41:49.2 41:49.2 13:29/M
16 Kristin Richter Orange Grove TX 689 112 44:58.5 44:58.5 14:30/M
17 Delisa Garcia Alice TX 892 113 46:20.8 46:20.8 14:57/M
18 Jennifer Starns Alice TX 803 114 46:22.9 46:22.9 14:57/M
19 Monica Aguilar Alice TX 979 124 49:20.9 49:20.9 15:55/M
20 Amanda Smith Orange Grove TX 922 128 50:50.2 50:50.2 16:24/M
21 Christi Hibbetts Sandia TX 997 145 1:00:52.4 1:00:52.4 19:38/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gil Salazar Orange Grove TX 760 46 30:08.7 30:08.7 9:43/M
2 Jeff Vermillion Sandia TX 952 136 55:09.1 55:09.1 17:47/M
3 Robert Berthold Orange Grove TX 889 144 1:00:15.9 1:00:15.9 19:26/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly Mrazek Alice TX 911 17 25:11.1 25:11.1 8:07/M
2 Gabriela Paiz Alice TX 913 40 28:36.2 28:36.2 9:14/M
3 Yvonne Paul Robstown TX 824 57 32:13.5 32:13.5 10:24/M
4 Lisa Marley Sandia TX 739 64 34:04.6 34:04.6 10:59/M
5 Melinda Rodriguez Alice TX 915 80 36:18.9 36:18.9 11:43/M
6 Teri Tinnell Corpus Christi TX 2019 87 37:14.6 37:14.6 12:01/M
7 Lynne Waldo Katy TX 768 134 53:56.4 53:56.4 17:24/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Salinas Corpus Christi TX 831 13 24:34.7 24:34.7 7:55/M
2 Sammy Posada Orange Grove TX 2064 34 27:58.7 27:58.7 9:01/M
3 Silvestre Rodriguez Alice TX 914 72 35:20.1 35:20.1 11:24/M
4 James Starns Alice TX 802 73 35:20.6 35:20.6 11:24/M
5 Tim Blakeney Yoakum TX 786 108 42:59.0 42:59.0 13:52/M
6 Demetrio Duarte Jr Alice TX 910 132 52:38.1 52:38.1 16:59/M
7 Larry Waldo Katy TX 769 138 56:25.6 56:25.6 18:12/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Pressley Alice TX 972 52 30:53.6 30:53.6 9:58/M
2 Katy Oneal Orange Grove TX 788 115 46:45.7 46:45.7 15:05/M
3 Anne Holdorf Orange Grove TX 993 123 49:11.6 49:11.6 15:52/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Delgado Corpus Christi TX 974 25 27:07.3 27:07.3 8:45/M
2 Rolando Garcia Premont TX 995 39 28:31.3 28:31.3 9:12/M
3 James Mallia Corpus Christi TX 2009 47 30:15.3 30:15.3 9:45/M
4 Albert Martinez San Diego TX 916 63 33:55.1 33:55.1 10:56/M
5 John Reynado Alice TX 2041 68 34:26.9 34:26.9 11:06/M