5th Annual Colton Rusk Memorial

Age Group Results

December 05, 2020


Results By Zapata Roadrunners Road Racing


Men: Top Finishers 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Run

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jill Seidel Orange Grove TX 150 4 22:14.0 22:14.0 7:10/M
2 Vanessa Hernandez Laredo TX 223 5 22:23.1 22:25.3 7:14/M
3 April Soto Alice TX 155 7 22:50.2 22:50.4 7:22/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tristan Salinas Corpus Christi TX 146 1 18:39.9 18:40.3 6:01/M
2 Michael Casso Laredo TX 194 2 19:20.1 19:21.3 6:15/M
3 Jackson Rokohl Orange Grove TX 137 3 20:18.3 20:19.1 6:33/M
Top

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Aubree Adams Alice TX 1 42 32:00.4 32:00.9 10:20/M
2 Olivia Burroughs Orange Grove TX 178 60 36:17.6 36:21.2 11:44/M
3 Collen Harrison Alice TX 243 73 40:32.5 40:39.5 13:07/M
4 Kamie Bunch Alice TX 26 86 45:23.4 45:27.6 14:40/M
5 Kenzie Bunch Alice TX 27 88 45:27.5 45:52.6 14:48/M
6 Sophie Harrison Alice TX 242 98 53:48.4 54:11.9 17:29/M
7 Kellie Box Corpus Christi TX 176 99 53:48.6 54:12.2 17:29/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wyatt Miller Sandia TX 99 15 25:04.3 25:05.7 8:06/M
2 Truett James Orange Grove TX 80 22 28:20.8 28:20.8 9:09/M
3 Kolt Riley Agua Dulce TX 192 24 29:12.1 29:15.7 9:26/M
4 Logan Dunbar Edna TX 55 29 29:51.0 29:51.0 9:38/M
5 Wyatt Murray Orange Grove TX 108 32 30:10.8 30:10.8 9:44/M
6 Jett Miller Sandia TX 101 34 30:26.9 30:29.0 9:50/M
7 Evan Murray Orange Grove TX 106 36 30:35.3 30:36.9 9:53/M
8 Hank Herrmann Robstown TX 206 40 31:48.5 31:52.2 10:17/M
9 Brody Alaniz Orange Grove TX 233 41 31:50.3 31:51.2 10:17/M
10 Cort Fojtik Edna TX 207 50 34:22.5 34:22.6 11:05/M
11 Hughes Klatt Orange Grove TX 235 58 36:07.6 36:08.9 11:40/M
12 Landon Del Alamo Orange Grove TX 50 59 36:11.2 36:11.2 11:40/M
13 Cooper Burroughs Orange Grove TX 181 62 36:41.6 36:45.5 11:51/M
14 Cody Hibbetts Sandia TX 77 64 38:41.4 38:43.3 12:29/M
15 Joaquin Ramã³n Victoria TX 127 75 41:07.2 41:07.2 13:16/M
16 Jayden Overton Orange Grove TX 117 80 42:55.4 42:57.1 13:51/M
17 Jameson Cortez Orange Grove TX 41 81 42:55.5 42:57.4 13:51/M
18 Kaden Bunch Alice TX 24 85 45:05.1 45:29.7 14:41/M
19 Keith Rokohl Orange Grove TX 140 87 45:23.9 45:27.7 14:40/M
20 Matthew Martinez Sandia TX 94 113 58:28.9 58:48.2 18:58/M
Top

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heather Peterson Corp Christi TX 122 13 24:48.1 24:48.9 8:00/M
2 Katie Bunch Alice TX 28 56 35:42.0 35:45.9 11:32/M
3 Clarissa Vargas Sandia TX 164 74 40:38.2 40:41.7 13:08/M
4 Kayde Rokohl Orange Grove TX 135 115 58:29.8 58:48.8 18:58/M
5 Asia Rivera Orange Grove TX 132 121 1:01:30.2 1:01:30.2 19:50/M
Top

Male 13 to 18

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Casso Laredo TX 194 2 19:20.1 19:21.3 6:15/M
2 Jackson Rokohl Orange Grove TX 137 3 20:18.3 20:19.1 6:33/M
3 Jaime Garza Orange Grove TX 238 8 23:13.6 23:16.2 7:30/M
4 Aden Tunchez Alice TX 162 10 23:23.0 23:23.0 7:33/M
5 Jack Hibbetts Sandia TX 76 20 27:40.7 27:41.0 8:56/M
6 Jesus Garza Orange Grove TX 226 21 27:42.0 27:45.3 8:57/M
7 Javi Garza Orange Grove TX 237 31 30:04.0 30:04.4 9:42/M
8 Wyatt James Orange Grove TX 81 43 32:01.8 32:05.2 10:21/M
9 Radley Del Alamo Orange Grove TX 49 57 35:59.9 36:05.4 11:39/M
10 Kevin Salinas Corpus Christi TX 147 68 39:38.2 39:44.4 12:49/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Isha Guerra Mcallen TX 219 9 23:23.0 23:23.6 7:33/M
2 Savannah Kirchoff Orange Grove TX 85 96 53:21.3 53:32.0 17:16/M
3 Whitley Hahn Orange Grove TX 201 108 57:17.7 57:29.7 18:33/M
4 Desirea Persinger Orange Grove TX 121 110 58:27.1 58:35.1 18:54/M
5 Kaitlin Noble Orange Grove TX 113 111 58:27.9 58:35.9 18:54/M
6 Briana De La Torre Orange Grove TX 48 112 58:28.1 58:35.8 18:54/M
7 Skylar Goodwin Orange Grove TX 68 123 1:03:18.3 1:03:51.9 20:36/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tristan Salinas Corpus Christi TX 146 1 18:39.9 18:40.3 6:01/M
2 Hondo Harris Orange Grove TX 70 6 22:47.4 22:50.4 7:22/M
3 Garrett Conchola Orange Grove TX 40 23 28:52.6 28:55.8 9:20/M
4 Blake Faucett Robstown TX 198 117 59:52.9 1:00:16.2 19:27/M
5 Marvin Arnold Enoch UT 4 126 1:03:45.6 1:03:45.6 20:34/M
6 Derek Moe Hugo MN 228 128 1:03:46.6 1:03:46.6 20:34/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jill Seidel Orange Grove TX 150 4 22:14.0 22:14.0 7:10/M
2 Vanessa Hernandez Laredo TX 223 5 22:23.1 22:25.3 7:14/M
3 April Soto Alice TX 155 7 22:50.2 22:50.4 7:22/M
4 Lauren Patrick Bishop TX 119 26 29:30.2 29:35.6 9:33/M
5 Jennifer Serna Orange Grove TX 151 28 29:46.5 29:52.4 9:38/M
6 Ann Monterrubio San Antonio TX 102 47 33:09.2 33:15.6 10:44/M
7 Juanita Valle Orange Grove TX 163 48 33:26.9 33:29.9 10:48/M
8 Erica Martinez Alice TX 92 63 36:50.2 36:55.5 11:55/M
9 Cara Dunbar Edna TX 56 65 39:14.4 39:27.6 12:44/M
10 Rosa Yanez Sandia TX 174 69 39:45.7 39:53.4 12:52/M
11 Mary Cantu Orange Grove TX 33 76 41:34.0 41:40.7 13:27/M
12 Isabel Munoz Orange Grove TX 105 84 44:10.8 44:17.8 14:17/M
13 Laiken Walters Sandia TX 165 95 51:17.1 51:40.4 16:40/M
14 Jenna Ramã³n Victoria TX 126 97 53:25.6 53:35.7 17:17/M
15 Andrea Burroughs Orange Grove TX 180 101 55:28.5 55:38.4 17:57/M
16 Bailey Rode Orange Grove TX 183 107 57:17.6 57:29.5 18:33/M
17 Monica Rokohl Orange Grove TX 136 114 58:29.3 58:48.3 18:58/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Russell Prophet Corpus Christi TX 125 11 24:03.8 24:06.1 7:47/M
2 Travis Miller Sandia TX 98 35 30:27.0 30:29.3 9:50/M
3 Patrick Murray Orange Grove TX 107 39 31:43.2 31:45.3 10:15/M
4 Christopher Bowen Orange Grove TX 20 46 32:19.0 32:24.9 10:27/M
5 Douglas Burroughs Orange Grove TX 179 90 47:08.1 47:18.6 15:16/M
6 Luis Espindola Corpus Christi TX 227 125 1:03:45.4 1:03:45.4 20:34/M
7 Steven Adkins Phoenix AZ 3 127 1:03:45.7 1:03:45.7 20:34/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy Sewell Poteet TX 152 17 26:03.7 26:05.5 8:25/M
2 Laura Luna San Diego TX 89 30 30:03.4 30:05.1 9:42/M
3 Melissa Burns Cibolo TX 29 44 32:04.3 32:09.0 10:22/M
4 Rachel Martinez Alice TX 93 51 34:36.4 34:43.2 11:12/M
5 Crystal Blakeney Yoakum TX 15 52 34:36.5 34:48.8 11:14/M
6 Lacey Herrmann Robstown TX 205 55 35:28.2 35:54.5 11:35/M
7 Erin White Alice TX 168 72 40:32.4 40:38.8 13:07/M
8 Jaqueline Acuna Orange Grove TX 239 78 42:52.3 43:06.8 13:54/M
9 Graciela Castaneda Orange Grove TX 36 79 42:52.9 43:07.1 13:55/M
10 Kristine Arthur Corpus Christi TX 6 82 43:17.8 43:54.7 14:10/M
11 Nicole Bunch Alice TX 25 89 45:30.2 45:55.3 14:49/M
12 Jane Cruz Sandia TX 42 92 49:14.1 49:16.9 15:54/M
13 Kristin Richter Orange Grove TX 234 116 59:26.4 59:48.0 19:17/M
14 Amanda Smith Orange Grove TX 229 120 1:01:00.4 1:01:23.1 19:48/M
15 Gaitha Benderman Orange Grove TX 9 122 1:03:12.6 1:03:49.4 20:35/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Carr Orange Grove TX 34 12 24:23.8 24:25.2 7:53/M
2 Ruben Acuna Orange Grove TX 240 25 29:17.7 29:17.7 9:27/M
3 Juan Reyes Alice TX 129 45 32:18.8 32:25.0 10:27/M
4 Robert Del Alamo Orange Grove TX 51 61 36:25.0 36:37.5 11:49/M
5 Bobby Rokohl Orange Grove TX 139 66 39:19.6 39:20.6 12:42/M
6 Jon Box Corpus Christi TX 186 100 53:53.0 54:20.1 17:32/M
7 Brian Rode Orange Grove TX 182 106 57:14.4 57:30.4 18:33/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Garcia San Diego TX 61 19 27:34.8 27:36.0 8:54/M
2 Gabriela Paiz Alice TX 118 37 30:43.2 30:45.7 9:55/M
3 Amy Granberry Portland TX 208 38 30:47.8 30:54.1 9:58/M
4 Becca Salazar Alice TX 145 49 34:19.9 34:22.6 11:05/M
5 Tracy Harris Agua Dulce TX 200 53 34:37.9 34:48.2 11:14/M
6 Cindy West Sandia TX 166 67 39:35.0 39:41.7 12:48/M
7 Lori Kirchoff Orange Grove TX 84 71 40:32.4 40:42.0 13:08/M
8 Dede Cunningham Orange Grove TX 43 93 51:10.6 51:26.7 16:36/M
9 Kristi Perry Harper TX 120 94 51:16.6 51:40.1 16:40/M
10 Lisa Marley Sandia TX 91 102 56:08.6 56:26.2 18:12/M
11 Kathy Rusk Orange Grove TX 199 124 1:03:44.6 1:03:44.6 20:34/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Salinas Corpus Christi TX 148 14 24:48.6 24:51.8 8:01/M
2 Mike West Sandia TX 167 33 30:17.3 30:17.3 9:46/M
3 Tim Blakeney Yoakum TX 14 54 34:41.1 34:52.8 11:15/M
4 Richard Arthur Corpus Christi TX 7 70 40:05.8 41:09.8 13:17/M
5 Silvestre Rodriguez Alice TX 133 77 41:40.2 41:40.2 13:27/M
6 Felix Porras Sandia TX 123 103 56:10.0 56:26.5 18:12/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Irma Guerra Mcallen TX 220 16 25:09.8 25:10.8 8:07/M
2 Melinda Rodriguez Alice TX 134 83 43:25.5 43:32.0 14:03/M
3 Katy Oneal Orange Grove TX 115 91 47:34.3 47:46.5 15:25/M
4 Sandy Cupp Corpus Christi TX 45 104 56:18.9 56:38.5 18:16/M
5 Arlene Adamson Corp Christi TX 221 105 56:20.8 56:38.5 18:16/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Delgado Corpus Christi TX 53 18 27:18.4 27:23.1 8:50/M
2 James Mallia Corpus Christi TX 90 27 29:35.9 29:39.8 9:34/M
3 Gary Cunningham Orange Grove TX 44 109 57:43.7 57:43.7 18:37/M
4 Stephen Cupp Corpus Christi TX 46 118 59:55.3 1:00:16.0 19:26/M
5 Fred Lovaas Corpus Christi TX 222 119 59:56.9 1:00:15.5 19:26/M