Run For Remembrance: Colton Rusk Memorial 5k Run

Age Group Results

December 02, 2017


Results By: Zapata Roadrunners Road Racing


Men: 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jill Seidel-Dick Orange Grove TX

186

7

21:10.8

21:10.8

6:50/M

2

Lauren Delaune Sandia TX

58

11

23:18.6

23:18.6

7:31/M

3

April Soto Alice TX

190

19

25:38.9

25:38.9

8:16/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Walker Hendricks Alice TX

100

1

16:21.0

16:21.0

5:16/M

2

Shane Stehly Orange Grove TX

228

2

17:44.9

17:44.9

5:43/M

3

Jake Trevino Orange Grove TX

212

3

17:55.5

17:55.5

5:47/M

 
Top

Female 12 and under

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Valentina Nisimblat Alice TX

142

55

31:34.9

31:34.9

10:11/M

2

Daniela Dominguez Alice TX

61

69

33:44.6

33:44.6

10:53/M

3

Madison Arredondo Kingsville TX

14

88

36:35.1

36:35.1

11:48/M

4

Katalyna Miller Kingsville TX

241

89

36:35.1

36:35.1

11:48/M

5

Leriaya Garza Kingsville TX

243

90

36:35.1

36:35.1

11:48/M

6

Emily Baradero Kingsville TX

242

91

36:35.2

36:35.2

11:48/M

7

Tylar Ellis Orange Grove TX

65

103

39:38.7

39:38.7

12:47/M

8

Katie Bunch Alice TX

37

110

41:24.2

41:24.2

13:21/M

9

Kellie Box Orange Grove TX

32

144

48:18.8

48:18.8

15:35/M

10

Sophie Harrision Alice TX

96

149

48:48.1

48:48.1

15:45/M

11

Colleen Harrison Alice TX

98

151

48:52.0

48:52.0

15:46/M

12

Addison Berthold Orange Grove TX

22

161

50:21.8

50:21.8

16:15/M

13

Carsyn Woods Alice TX

221

162

50:23.0

50:23.0

16:15/M

14

Kami Walker Freer TX

219

168

54:35.9

54:35.9

17:36/M

15

Avery Morgan Sandia TX

256

174

56:00.4

56:00.4

18:04/M

16

Rylee Miller Sandia TX

270

175

56:06.7

56:06.7

18:06/M

17

Kalli Walker Freer TX

218

176

56:07.8

56:07.8

18:06/M

18

Gracie Davis Orange Grove TX

50

181

56:23.5

56:23.5

18:11/M

19

Ava Lopez Alice TX

120

182

56:23.9

56:23.9

18:11/M

20

Maddie Stacy Alice TX

193

188

58:13.3

58:13.3

18:47/M

 
Top

Male 12 and under

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Wyatt Miller Sandia TX

234

13

24:08.9

24:08.9

7:47/M

2

Quentin Holmes George West TX

111

14

24:36.4

24:36.4

7:56/M

3

Calvin Schumann Sandia TX

262

16

25:01.0

25:01.0

8:04/M

4

Zachary Starns Alice TX

201

17

25:03.6

25:03.6

8:05/M

5

Jack Hibbetts Sandia TX

104

18

25:27.5

25:27.5

8:13/M

6

Kade Riley Agua Dulce TX

162

33

28:05.7

28:05.7

9:04/M

7

Noah Gonzalez Alice TX

82

43

29:41.6

29:41.6

9:35/M

8

Carson Foster Orange Grove TX

72

48

30:11.4

30:11.4

9:44/M

9

Gus Davis Orange Grove TX

52

49

30:11.5

30:11.5

9:44/M

10

Tyson Berthold Orange Grove TX

23

86

36:28.2

36:28.2

11:46/M

11

Bryce Hardwick Orange Grove TX

239

104

40:07.0

40:07.0

12:56/M

12

Logan Bates Orange Grove TX

254

106

40:32.6

40:32.6

13:05/M

13

Kaden Bunch Alice TX

38

116

43:39.7

43:39.7

14:05/M

14

Logan Dunbar Edna TX

63

132

46:40.3

46:40.3

15:03/M

15

Antonio Nisimblat Alice TX

143

137

47:12.8

47:12.8

15:14/M

16

Marcos Daniel Dominguez Alice TX

60

138

47:16.3

47:16.3

15:15/M

17

Andrew Krall Sandia TX

226

155

49:26.0

49:26.0

15:57/M

18

August Hinze Sandia TX

107

156

49:32.3

49:32.3

15:59/M

19

Cody Hibbetts Sandia TX

105

157

49:41.0

49:41.0

16:02/M

20

Landon Del Alamo Alice TX

53

171

55:00.9

55:00.9

17:45/M

 
Top

Female 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Heather Peterson Corpus Christi TX

152

23

26:14.7

26:14.7

8:28/M

2

Eryn Ellis Orange Grove TX

67

81

34:58.0

34:58.0

11:17/M

3

Skylar Goodwin Orange Grove TX

87

94

36:58.5

36:58.5

11:55/M

4

Sierra Starns Alice TX

200

143

47:43.6

47:43.6

15:24/M

 
Top

Male 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Walker Hendricks Alice TX

100

1

16:21.0

16:21.0

5:16/M

2

Jake Trevino Orange Grove TX

212

3

17:55.5

17:55.5

5:47/M

3

Mathew Flores Orange Grove TX

260

5

20:06.2

20:06.2

6:29/M

4

Cayden Dunn Orange Grove TX

64

6

20:07.7

20:07.7

6:29/M

5

Auston Adams Orange Grove TX

5

15

24:46.2

24:46.2

7:59/M

6

Elias “trey” Arredondo Kingsville TX

15

54

31:08.9

31:08.9

10:03/M

7

Jason Bowden Corpus Christi TX

27

68

33:44.4

33:44.4

10:53/M

8

Radley Del Alamo Alice TX

54

74

33:56.6

33:56.6

10:57/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jessica Chadwick Sandia TX

44

26

27:13.0

27:13.0

8:47/M

2

Kara Lee Robstown TX

116

27

27:14.1

27:14.1

8:47/M

3

Mattea Rodriguez Orange Grove TX

170

53

31:08.4

31:08.4

10:03/M

4

Kaitlyn Bowden Corpus Christi TX

30

60

32:19.1

32:19.1

10:25/M

5

Nicole McFatter Corp Christi TX

126

61

32:47.7

32:47.7

10:35/M

6

Laura Rios Alice TX

268

77

34:42.9

34:42.9

11:12/M

7

Kaelyn Lowman Sandia TX

248

84

36:06.2

36:06.2

11:39/M

8

Savannah Kirchoff Orange Grove TX

113

114

43:29.7

43:29.7

14:02/M

9

Kelsey Cox Orange Grove TX

267

115

43:30.1

43:30.1

14:02/M

10

Sierra Goodwin Orange Grove TX

86

118

43:42.0

43:42.0

14:06/M

11

Jessica Stafford Sandia TX

195

129

46:14.9

46:14.9

14:55/M

12

Christa Preusser Orange Grove TX

154

130

46:19.4

46:19.4

14:56/M

13

Cara Dunbar Palacios TX

62

133

46:40.7

46:40.7

15:03/M

14

Robbye Rokohl Corp Christi TX

172

167

54:30.4

54:30.4

17:35/M

15

Mary Rokohl Corpus Christi TX

171

180

56:19.1

56:19.1

18:10/M

16

Brittany Crow Orange Grove TX

48

198

1:02:03.4

1:02:03.4

20:01/M

17

Hannah Stafford Ingleside TX

196

199

1:02:08.9

1:02:08.9

20:03/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Shane Stehly Orange Grove TX

228

2

17:44.9

17:44.9

5:43/M

2

Cirio Cj Rodriguez Beeville TX

266

4

18:05.7

18:05.7

5:50/M

3

Ashton Fine Orange Grove TX

244

39

28:44.9

28:44.9

9:16/M

4

Austin Bowden Corpus Christi TX

31

59

32:18.6

32:18.6

10:25/M

5

Luis Espindola Corpus Christi TX

253

73

33:55.7

33:55.7

10:56/M

6

Mikey Rivera Jr Corp Christi TX

165

102

39:35.3

39:35.3

12:46/M

7

Garrett New Orange Grove TX

139

123

45:09.9

45:09.9

14:34/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jill Seidel-Dick Orange Grove TX

186

7

21:10.8

21:10.8

6:50/M

2

Lauren Delaune Sandia TX

58

11

23:18.6

23:18.6

7:31/M

3

April Soto Alice TX

190

19

25:38.9

25:38.9

8:16/M

4

Sherri Miller Lee Orange Grove TX

132

21

25:54.6

25:54.6

8:21/M

5

Jessica Villerreal Alice TX

258

25

27:10.7

27:10.7

8:46/M

6

Ashlee Miller Robstown TX

131

31

27:45.5

27:45.5

8:57/M

7

Whitney Stacy Alice TX

191

35

28:19.6

28:19.6

9:08/M

8

Courtney McIntyre Alice TX

127

36

28:29.5

28:29.5

9:11/M

9

Tabitha Acuna Alice TX

1

40

28:55.3

28:55.3

9:20/M

10

Sondra Mungia Alice TX

269

41

28:58.3

28:58.3

9:21/M

11

Kristy Green Alice TX

90

44

29:41.9

29:41.9

9:35/M

12

Olivia Harris Alice TX

95

50

30:17.5

30:17.5

9:46/M

13

Noemi Vasquez Corp Christi TX

215

56

31:42.6

31:42.6

10:14/M

14

Juanita Valle Orange Grove TX

214

58

32:06.0

32:06.0

10:21/M

15

Stephanie Sanchez Corpus Christi TX

263

62

33:03.4

33:03.4

10:40/M

16

Christie Ellis Orange Grove TX

66

63

33:10.4

33:10.4

10:42/M

17

Christina Garcia Orange Grove TX

75

64

33:13.1

33:13.1

10:43/M

18

Kayla Lopez Alice TX

119

66

33:20.0

33:20.0

10:45/M

19

Nicole Bunch Alice TX

36

71

33:48.7

33:48.7

10:54/M

20

Cynthia Madrigal Robstown TX

259

79

34:46.9

34:46.9

11:13/M

21

Maegan Saverline Orange Grove TX

180

93

36:37.0

36:37.0

11:49/M

22

Jessica Williams Orange Grove TX

236

97

38:04.4

38:04.4

12:17/M

23

Jackie Johnson Alice TX

237

98

38:04.6

38:04.6

12:17/M

24

Alicia Miller Sandia TX

235

100

38:10.0

38:10.0

12:19/M

25

Isabel Munoz Orange Grove TX

137

105

40:22.5

40:22.5

13:01/M

26

Jenika Rivera Corp Christi TX

164

108

41:09.5

41:09.5

13:16/M

27

Jessica Medina Ben Bolt TX

129

109

41:16.1

41:16.1

13:19/M

28

Nelda Aguilar Sandia TX

6

111

41:39.1

41:39.1

13:26/M

29

Carrie Trevino Orange Grove TX

211

113

42:03.2

42:03.2

13:34/M

30

Robbie Lee Chavez San Diego TX

45

127

46:06.9

46:06.9

14:52/M

31

Carolina Nisimblat Alice TX

140

136

47:12.6

47:12.6

15:14/M

32

Alessandra Dominguez Alice TX

230

139

47:17.0

47:17.0

15:15/M

33

Kimberly Atchley Orange Grove TX

16

140

47:20.1

47:20.1

15:16/M

34

Ashley Hernandez Alice TX

101

141

47:20.4

47:20.4

15:16/M

35

Alice Gonzalez Orange Grove TX

84

142

47:20.5

47:20.5

15:16/M

36

Ashley Bradford Alice TX

34

152

48:52.2

48:52.2

15:46/M

37

Zada Bates Orange Grove TX

19

163

51:08.1

51:08.1

16:30/M

38

Pam Stewart Schertz TX

204

164

51:17.4

51:17.4

16:33/M

39

Amanda Gonzalez Alice TX

232

173

55:47.3

55:47.3

18:00/M

40

Ashley Morgan Sandia TX

255

189

58:13.8

58:13.8

18:47/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jarrett Hardwick Orange Grove TX

93

10

22:33.2

22:33.2

7:16/M

2

Ramiro Garcia Alice TX

233

24

26:18.1

26:18.1

8:29/M

3

Kendal Riley Agua Dulce TX

161

34

28:06.9

28:06.9

9:04/M

4

Luke Davis Orange Grove TX

49

47

30:10.8

30:10.8

9:44/M

5

John Schumann Sandia TX

261

52

30:54.7

30:54.7

9:58/M

6

David Salazar Alice TX

179

76

34:20.3

34:20.3

11:05/M

7

Elias Arredondo Kingsville TX

13

92

36:36.1

36:36.1

11:48/M

8

Daylon Barnett Orange Grove TX

17

112

41:48.6

41:48.6

13:29/M

9

Brandon Bunch Alice TX

39

117

43:40.2

43:40.2

14:05/M

10

Josh Klock Orange Grove TX

115

128

46:10.8

46:10.8

14:54/M

11

Roland Contreras Orange Grove TX

47

135

47:09.8

47:09.8

15:13/M

12

Aaron McKenzie Corp Christi TX

128

166

54:30.0

54:30.0

17:35/M

13

Justin Stafford Ingleside TX

194

200

1:02:11.2

1:02:11.2

20:04/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Crystal Blakeney Yoakum TX

24

32

28:02.0

28:02.0

9:03/M

2

Laura Luna San Diego TX

123

38

28:37.0

28:37.0

9:14/M

3

Maria Sarita Lopez Alice TX

122

70

33:48.6

33:48.6

10:54/M

4

Lacey Herrmann Robstown TX

102

75

34:19.9

34:19.9

11:04/M

5

April Marsh Sandia TX

124

78

34:43.0

34:43.0

11:12/M

6

Misty Bowden Corpus Christi TX

28

80

34:49.3

34:49.3

11:14/M

7

Donaa Carr Alice TX

40

83

35:28.0

35:28.0

11:26/M

8

Pamela Woods Alice TX

222

85

36:26.8

36:26.8

11:45/M

9

Jennifer Sleight Alice TX

189

95

37:02.1

37:02.1

11:57/M

10

Carrie Krall Sandia TX

227

96

38:02.7

38:02.7

12:16/M

11

Jennifer Starns Alice TX

198

148

48:47.4

48:47.4

15:44/M

12

Christi Hibbetts Corpus Christi TX

103

158

49:41.1

49:41.1

16:02/M

13

Stacy Hinze Sandia TX

106

160

50:17.3

50:17.3

16:13/M

14

Magda Morales Alice TX

136

165

51:29.5

51:29.5

16:36/M

15

Cheryl Walker Freer TX

217

169

54:36.5

54:36.5

17:37/M

16

Amy Berthold Orange Grove TX

20

170

54:41.2

54:41.2

17:38/M

17

Laura Adams Orange Grove TX

4

177

56:09.2

56:09.2

18:07/M

18

Stephanie Box Orange Grove TX

33

178

56:10.7

56:10.7

18:07/M

19

Kim Harrison Alice TX

99

179

56:14.4

56:14.4

18:08/M

20

Lisa Goodwin Orange Grove TX

85

186

58:04.1

58:04.1

18:44/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Brian Carr Orange Grove TX

41

9

22:11.1

22:11.1

7:09/M

2

Hector Torres Corpus Christi TX

264

12

23:31.1

23:31.1

7:35/M

3

Darryl Kneiszel Orange Grove TX

265

29

27:43.8

27:43.8

8:56/M

4

Joey Estrada Alice TX

69

45

29:42.4

29:42.4

9:35/M

5

Jason Krall Sandia TX

225

51

30:54.0

30:54.0

9:58/M

6

Robert Berthold Orange Grove TX

21

87

36:31.9

36:31.9

11:47/M

7

Ralph Morales Alice TX

135

107

40:57.6

40:57.6

13:13/M

8

Robert Del Alamo Alice TX

55

120

44:46.2

44:46.2

14:26/M

9

Eric Andersen Orange Grove TX

10

125

45:51.9

45:51.9

14:47/M

10

Tammy Andersen Orange Grove TX

11

126

45:52.1

45:52.1

14:48/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Annette Puga Beeville TX

155

22

25:56.9

25:56.9

8:22/M

2

Gabriela Paiz Alice TX

148

30

27:45.4

27:45.4

8:57/M

3

Janet Ortner Copperas Cove TX

147

82

35:21.9

35:21.9

11:24/M

4

Melinda Rodriguez Alice TX

169

101

38:48.5

38:48.5

12:31/M

5

Starla Ahrens Orange Grove TX

7

122

45:09.6

45:09.6

14:34/M

6

Debbie Oneal Orange Grove TX

240

124

45:21.8

45:21.8

14:38/M

7

Diana Bluntzer Orange Grove TX

26

145

48:29.9

48:29.9

15:38/M

8

Denise Reynolds Orange Grove TX

160

150

48:48.8

48:48.8

15:45/M

9

Tracy Harris Orange Grove TX

94

153

49:15.3

49:15.3

15:53/M

10

Chantell Allison Orange Grove TX

8

154

49:16.0

49:16.0

15:54/M

11

Roberta Mengers Sandia TX

130

159

50:17.2

50:17.2

16:13/M

12

Debbie Webb Orange Grove TX

220

195

1:02:00.7

1:02:00.7

20:00/M

13

Shirley Stafford Sandia TX

197

196

1:02:01.7

1:02:01.7

20:00/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Barry Ortner Copperas Cove TX

146

8

21:12.2

21:12.2

6:50/M

2

Sammy H Posada Orange Grove TX

257

28

27:20.8

27:20.8

8:49/M

3

James Starns Alice TX

199

46

29:52.7

29:52.7

9:38/M

4

Silvestre Rodriguez Alice TX

168

65

33:14.1

33:14.1

10:43/M

5

Aaron Fine Orange Grove TX

245

121

45:09.6

45:09.6

14:34/M

6

Chip Adams Orange Grove TX

3

172

55:26.0

55:26.0

17:53/M

7

Ernest Henderson Orange Grove TX

252

187

58:05.6

58:05.6

18:44/M

8

Scott Gebert Orange Grove TX

77

193

1:01:53.2

1:01:53.2

19:58/M

9

Dan Stewart Schertz TX

203

201

1:02:37.6

1:02:37.6

20:12/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Margie Simon Orangegrove TX

188

67

33:30.2

33:30.2

10:48/M

2

Mary Kaplan Llano TX

238

72

33:51.1

33:51.1

10:55/M

3

Eyvonne Carter Corinth TX

42

119

43:59.6

43:59.6

14:11/M

4

Chris C Pressley Alice TX

153

131

46:29.8

46:29.8

15:00/M

5

Scarlett Ritchey Corpus Christi TX

163

146

48:31.3

48:31.3

15:39/M

6

Marty Barnett Orange Grove TX

18

183

56:33.7

56:33.7

18:15/M

7

Janey Henderson Orange Grove TX

251

184

57:58.6

57:58.6

18:42/M

8

Jill Cluiss Orange Grove TX

46

185

58:03.8

58:03.8

18:44/M

9

Sue Shelton Orange Grove TX

187

190

1:00:04.5

1:00:04.5

19:23/M

10

Judy Grossman Alice TX

91

191

1:01:23.2

1:01:23.2

19:48/M

11

Katy O'Neal Orange Grove TX

145

194

1:01:53.8

1:01:53.8

19:58/M

12

Diana Golding Orange Grove TX

81

197

1:02:02.8

1:02:02.8

20:01/M

13

Sue Stewart Schertz TX

202

203

1:02:38.2

1:02:38.2

20:12/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Daniel Brown Abilene TX

35

20

25:45.1

25:45.1

8:18/M

2

Ben Delgado Corpus Christi TX

59

37

28:33.6

28:33.6

9:13/M

3

Steven McDaniel Kempner TX

125

42

29:39.2

29:39.2

9:34/M

4

Steve Seidel Orange Grove TX

185

57

31:59.6

31:59.6

10:19/M

5

Dan Harrision Alice TX

97

99

38:05.7

38:05.7

12:17/M

6

Jorge Del Alamo San Antonio TX

56

134

47:00.4

47:00.4

15:10/M

7

Willie Lindsey Georgetown TX

117

147

48:44.6

48:44.6

15:43/M

8

Jack Reynolds Orange Grove TX

159

192

1:01:52.7

1:01:52.7

19:57/M

9

Ned Long Alice TX

118

202

1:02:38.2

1:02:38.2

20:12/M