3rd Annual Colton Rusk Memorial 5k Run

Age Group Results

December 01, 2018


Results By: Zapata Roadrunners Road Racing


Men: 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: 0-12 13-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jill Seidel Orange Grove TX

1002

7

21:01.8

21:01.8

6:47/M

2

Lauren Delaune Sandia TX

1028

15

23:28.3

23:28.3

7:34/M

3

Maranda Garcia Zapata TX

1273

16

23:30.1

23:30.1

7:35/M

 
Top

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Walker Hendricks Alice TX

1004

1

16:33.3

16:33.3

5:20/M

2

Jake Trevino Orange Grove TX

1103

2

17:00.8

17:00.8

5:29/M

3

Shane Stehle Orange Grove TX

1171

3

17:22.3

17:22.3

5:36/M

 
Top

Female 12 and under

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Rylee Freitley Orange Grove TX

1259

63

34:00.5

34:00.5

10:58/M

2

Kinleigh Carr Orange Grove TX

1232

77

37:13.1

37:13.1

12:00/M

3

Tylar Ellis Orange Grove TX

1287

93

45:08.3

45:08.3

14:34/M

4

Rylee Miller Sandia TX

1107

95

45:45.0

45:45.0

14:45/M

5

Addyson King Sandia TX

1263

96

45:47.2

45:47.2

14:46/M

6

Kellie Box Orange Grove TX

1141

98

46:11.9

46:11.9

14:54/M

7

Rilie Perea Orange Grove TX

1260

99

46:32.0

46:32.0

15:01/M

8

Avery Morgan Sandia TX

1031

100

46:32.2

46:32.2

15:01/M

9

Kourtney Karasek Orange Grove TX

1265

111

51:53.3

51:53.3

16:44/M

10

Macie Blakeney Yoakum TX

1044

120

54:18.8

54:18.8

17:31/M

 
Top

Male 12 and under

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Wyatt Miller Sandia TX

1108

19

23:43.0

23:43.0

7:39/M

2

Jason Cantu Alice TX

1204

20

23:43.1

23:43.1

7:39/M

3

Zachary Starns Alice TX

1040

25

26:56.2

26:56.2

8:41/M

4

Carson Foster Orange Grove TX

1132

32

27:58.0

27:58.0

9:01/M

5

Jack Hibbetts Sandia TX

1230

36

29:01.6

29:01.6

9:22/M

6

Kade Riley Agua Dulce TX

1268

47

30:31.3

30:31.3

9:51/M

7

Kolt Riley Agua Dulce TX

1269

52

32:31.6

32:31.6

10:29/M

8

Truett James Orange Grove TX

1097

65

34:13.9

34:13.9

11:02/M

9

Jack Prather Corpus Christi TX

1172

87

43:30.7

43:30.7

14:02/M

10

Jameson Sustaita Orange Grove TX

1262

88

43:31.5

43:31.5

14:02/M

11

Landon Del Alamo Sandia TX

1140

91

44:43.4

44:43.4

14:25/M

12

August Hinze Sandia TX

1150

97

46:09.0

46:09.0

14:53/M

13

Zane Holdorf Orange Grove TX

1279

101

46:41.0

46:41.0

15:04/M

14

Luke Raska Orange Grove TX

1091

102

46:46.6

46:46.6

15:05/M

15

Cody Hibbetts Sandia TX

1231

107

49:50.8

49:50.8

16:05/M

16

Kade Saverline Orange Grove TX

1039

112

52:34.6

52:34.6

16:57/M

17

Lucas Aguilar Orange Grove TX

1240

116

54:03.6

54:03.6

17:26/M

18

Easton Earp Sandia TX

1095

121

54:21.6

54:21.6

17:32/M

19

Logan Dunbar Edna TX

1011

123

55:02.5

55:02.5

17:45/M

20

Oliver Prather Corpus Christi TX

1173

132

1:00:08.6

1:00:08.6

19:24/M

21

Kyle Teague Orange Grove TX

1022

133

1:00:12.5

1:00:12.5

19:25/M

 
Top

Female 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Maranda Garcia Zapata TX

1273

16

23:30.1

23:30.1

7:35/M

2

Paige Lynch Orange Grove TX

1256

57

33:03.4

33:03.4

10:40/M

3

Leanne Lopez Orange Grove TX

1289

60

33:26.4

33:26.4

10:47/M

4

Adeja Holdorf Orange Grove TX

1278

110

51:26.8

51:26.8

16:35/M

5

Brenna Blakeney Yoakum TX

1045

119

54:18.4

54:18.4

17:31/M

6

Kylee Teague Orange Grove TX

1021

122

54:23.2

54:23.2

17:33/M

7

Mabry Moorman Sandia TX

1034

125

55:12.7

55:12.7

17:48/M

8

Kelli Stidde Orange Grove TX

1226

130

57:04.9

57:04.9

18:25/M

 
Top

Male 13 to 18

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Walker Hendricks Alice TX

1004

1

16:33.3

16:33.3

5:20/M

2

Jake Trevino Orange Grove TX

1103

2

17:00.8

17:00.8

5:29/M

3

Tristan Salinas Corpus Christi TX

1160

4

18:35.7

18:35.7

6:00/M

4

Jackson Rokohl Orange Grove TX

1177

5

20:10.3

20:10.3

6:30/M

5

Gabriel Aguilar Orange Grove TX

1290

6

20:48.2

20:48.2

6:43/M

6

Cayden Dunn Orange Grove TX

1156

8

21:18.0

21:18.0

6:52/M

7

Frank Aguilar Orange Grove TX

1094

10

22:21.6

22:21.6

7:13/M

8

Ryan Contrereas Orange Grove TX

1261

67

35:17.2

35:17.2

11:23/M

9

Clent Stidde Orange Grove TX

1227

68

35:18.3

35:18.3

11:23/M

10

Auston Adams Orange Grove TX

1099

86

43:16.0

43:16.0

13:57/M

11

Isaac Aguilar Orange Grove TX

1241

115

54:02.3

54:02.3

17:26/M

 
Top

Female 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Emily Phelps Orange Grove TX

1163

62

33:56.5

33:56.5

10:57/M

2

Brette Sorrells Orange Grove TX

1186

69

35:40.2

35:40.2

11:30/M

3

Ashtun Kirchoff Orange Grove TX

1253

73

36:36.1

36:36.1

11:48/M

4

Danielle Simmons Sandia TX

1161

78

37:16.8

37:16.8

12:01/M

5

Edna Salazar Orange Grove TX

1105

114

53:29.9

53:29.9

17:15/M

6

Cara Dunbar Edna TX

1010

124

55:03.9

55:03.9

17:45/M

7

Randa Nelson Orange Grove TX

1067

128

57:00.5

57:00.5

18:23/M

8

Jessi Underbrunk Orange Grove TX

1243

129

57:01.0

57:01.0

18:24/M

 
Top

Male 19 to 29

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Shane Stehle Orange Grove TX

1171

3

17:22.3

17:22.3

5:36/M

2

Luis Espindola Corpus Christi TX

1274

35

28:57.4

28:57.4

9:20/M

3

Jon Hoot Carthage TN

1056

42

29:41.5

29:41.5

9:35/M

4

Dylon Kneiszel Orange Grove TX

1257

43

29:52.3

29:52.3

9:38/M

5

Brian Arredondo Alice TX

1003

82

40:49.2

40:49.2

13:10/M

 
Top

Female 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Jill Seidel Orange Grove TX

1002

7

21:01.8

21:01.8

6:47/M

2

Lauren Delaune Sandia TX

1028

15

23:28.3

23:28.3

7:34/M

3

April Soto Alice TX

1153

17

23:32.1

23:32.1

7:35/M

4

Patricia Tijerina Alice TX

1285

18

23:38.0

23:38.0

7:37/M

5

Courtney McIntyre Alice TX

1223

26

27:05.1

27:05.1

8:44/M

6

Whitney Stacy Alice TX

1216

28

27:18.1

27:18.1

8:48/M

7

Stacie Tiller La Vernia TX

1205

29

27:39.4

27:39.4

8:55/M

8

Stephanie Garza Orange Grove TX

1072

37

29:03.5

29:03.5

9:22/M

9

Sherri Lee Orange Grove TX

1251

41

29:20.5

29:20.5

9:28/M

10

April Garza Orange Grove TX

1239

48

30:39.0

30:39.0

9:53/M

11

Kimberly Charles Ben Bolt TX

1233

50

31:37.7

31:37.7

10:12/M

12

Nancy Perez Alice TX

1238

51

32:09.3

32:09.3

10:22/M

13

Juanita Valle Orange Grove TX

1071

54

32:58.2

32:58.2

10:38/M

14

Erika Vasquez Mathis TX

1104

56

33:03.4

33:03.4

10:40/M

15

Christine Eltis Orange Grove TX

1258

58

33:04.1

33:04.1

10:40/M

16

Brooke Funke Orange Grove TX

1027

61

33:55.4

33:55.4

10:56/M

17

Ashely Morgan Sandia TX

1029

76

36:51.0

36:51.0

11:53/M

18

Jessica Medina Ben Bolt TX

1214

80

38:52.7

38:52.7

12:32/M

19

Meagan Saverline Orange Grove TX

1038

89

44:13.6

44:13.6

14:16/M

20

Danae Huber Orange Grove TX

1154

92

45:00.3

45:00.3

14:31/M

21

Nelda Aguilar Orange Grove TX

1202

117

54:08.9

54:08.9

17:28/M

22

Carrie Trevino Orange Grove TX

1222

118

54:14.7

54:14.7

17:30/M

 
Top

Male 30 to 39

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Geoff Dick Orange Grove TX

1157

11

22:42.7

22:42.7

7:19/M

2

Will Tiller La Vernia TX

1206

13

23:17.5

23:17.5

7:31/M

3

Cody Cartwright Sandia TX

1203

22

25:33.7

25:33.7

8:15/M

4

Ruben Robinson Alice TX

1211

33

28:49.9

28:49.9

9:18/M

5

Kendal Riley Agua Dulce TX

1267

53

32:31.8

32:31.8

10:29/M

6

Roland Contrereas Orange Grove TX

1266

74

36:39.1

36:39.1

11:49/M

7

Justin Huber Orange Grove TX

1155

81

40:18.7

40:18.7

13:00/M

8

Anthony Aguilar Orange Grove TX

1242

84

42:02.1

42:02.1

13:34/M

9

David Davila Odem TX

1281

85

42:12.0

42:12.0

13:37/M

10

Chad Delaune Sandia TX

1209

126

55:27.3

55:27.3

17:53/M

11

Troy Lehman Schertz TX

1224

131

59:13.4

59:13.4

19:06/M

12

Francisco Tamayo Arvin CA

1180

134

1:02:39.0

1:02:39.0

20:13/M

13

Jake Hoot Cookville TN

1055

135

1:02:39.8

1:02:39.8

20:13/M

 
Top

Female 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Maria Lopez Alice TX

1284

24

26:37.9

26:37.9

8:35/M

2

Crystal Blakeney Yoakum TX

1057

39

29:16.0

29:16.0

9:26/M

3

Joelle Fransham Sandia TX

1183

46

30:01.3

30:01.3

9:41/M

4

Lacey Hermann Robstown TX

1134

55

33:02.3

33:02.3

10:39/M

5

April Marsh Sandia TX

1215

71

36:05.7

36:05.7

11:38/M

6

Jennifer Sleight Alice TX

1179

83

41:26.0

41:26.0

13:22/M

7

Jennifer Flowers Orange Grove TX

1234

90

44:18.9

44:18.9

14:17/M

8

Jennifer Starns Alice TX

1043

94

45:36.2

45:36.2

14:43/M

9

Casey Perea Orange Grove TX

1036

103

47:17.9

47:17.9

15:15/M

10

Stacy Hinze Sandia TX

1149

106

49:07.5

49:07.5

15:51/M

11

Christi Hibbetts Sandia TX

1229

108

49:56.2

49:56.2

16:06/M

12

Marta Salazar Orange Grove TX

1114

113

53:29.9

53:29.9

17:15/M

 
Top

Male 40 to 49

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Brian Carr Orange Grove TX

1035

12

23:12.0

23:12.0

7:29/M

2

George Medina Ben Bolt TX

1283

14

23:28.0

23:28.0

7:34/M

3

Roy Saenz Orange Grove TX

1288

1

24:06.4

24:06.4

7:46/M

4

Gil Salazar Orange Grove TX

1135

27

27:10.2

27:10.2

8:46/M

5

Celestino Silva Weslaco TX

1165

34

28:50.2

28:50.2

9:18/M

6

Darryl Kneiszel Orange Grove TX

1148

44

29:52.8

29:52.8

9:38/M

7

Eric Andersen New Braunfels TX

1023

70

35:56.1

35:56.1

11:35/M

8

Justin Box Orange Grove TX

1271

79

38:03.9

38:03.9

12:16/M

 
Top

Female 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Kelly Mrazek Alice TX

1192

23

26:36.3

26:36.3

8:35/M

2

Gabriela Paiz Alice TX

1086

40

29:16.7

29:16.7

9:26/M

3

Yvonne Paul Robstown TX

1270

45

30:00.6

30:00.6

9:41/M

4

Lisa Marley Sandia TX

1255

66

35:10.3

35:10.3

11:21/M

5

Melinda Rodriguez Alice TX

1088

75

36:44.9

36:44.9

11:51/M

6

Denise Reynolds Orange Grove TX

1048

109

50:26.0

50:26.0

16:16/M

 
Top

Male 50 to 59

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Joe Salinas Corpus Christi TX

1159

21

25:18.7

25:18.7

8:10/M

2

Jason Fransham Sandia TX

1182

31

27:49.1

27:49.1

8:58/M

3

Tim Blakeney Yoakum TX

1058

38

29:08.7

29:08.7

9:24/M

4

James Mallia Corpus Christi TX

1212

49

31:00.7

31:00.7

10:00/M

5

Silvestre Rodriguez Alice TX

1087

59

33:16.1

33:16.1

10:44/M

6

James Starns Alice TX

1042

64

34:13.9

34:13.9

11:02/M

7

Jim Henderson Orange Grove TX

1282

127

56:44.7

56:44.7

18:18/M

 
Top

Female 60 and over

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

Chris Pressley Alice TX

1187

104

47:21.4

47:21.4

15:16/M

2

Anne Holdorf Orange Grove TX

1277

105

47:35.4

47:35.4

15:21/M

 
Top

Male 60 and over

Place

Name City

Bib No

Overall

Chip Time

Gun Time

Pace

1

James Desola Robstown TX

1213

9

21:55.0

21:55.0

7:04/M

2

Ben Delgado Corpus Christi TX

1188

30

27:46.0

27:46.0

8:57/M

3

Alberto Martinez San Diego TX

1236

72

36:14.9

36:14.9

11:41/M