53rd Annual Falfurrias XC Invitational

September 02, 2017


Results By: Zapata Roadrunners Road Racing

Final Team Results - Boys

7th Grade Boys & Girls

Team - Driscoll Finish Position - 1
Team Score (places): 30 Team Score (times): 1:04:15.2 Ave Time:12:51.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

889

Manny Pelagio

7

2

2

12:09.6

12:09.6

0:00.0

2

888

Anjil Pena

7

3

5

12:13.3

24:22.9

0:03.6

3

883

Avery Mata

7

7

12

12:54.9

37:17.9

0:45.3

4

887

Dathan Lomas

7

8

20

13:14.8

50:32.7

1:05.1

5

891

Tristen Torres

7

10

30

13:42.5

1:04:15.2

1:32.8

6

886

Aaron Ruiz

7

15

45

15:07.8

1:19:23.0

2:58.1

7

885

JJ Falcon

7

20

65

15:52.5

1:35:15.5

3:42.8

8

884

Christian Morin

7

More Than 7

 

16:09.3

1:51:24.9

3:59.6

9

890

Jack Faske

7

More Than 7

 

17:25.5

2:08:50.5

5:15.9

 
Team - Mathis Finish Position - 2
Team Score (places): 43 Team Score (times): 1:07:29.6 Ave Time:13:29.9
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

179

Paiz Gabriel

5

5

12:48.3

12:48.3

0:00.0

2

177

Cruz Roger

6

11

12:51.1

25:39.4

0:02.8

3

175

Paiz John Michael

9

20

13:36.7

39:16.2

0:48.4

4

173

Cruz Justin

11

31

13:55.8

53:12.1

1:07.5

5

176

Tanguma Jonathan

12

43

14:17.5

1:07:29.6

1:29.1

6

180

Torres Geronimo

13

56

14:25.2

1:21:54.8

1:36.8

7

178

Cruz Estevan

14

70

14:58.0

1:36:52.8

2:09.6

8

181

Rodriguez Nicholas

More Than 7

 

15:21.5

1:52:14.4

2:33.2

9

174

Castro Jacob

More Than 7

 

18:12.5

2:10:27.0

5:24.2

10

172

Guzman Dylan

More Than 7

 

19:09.5

2:29:36.5

6:21.2

 
Team - Hebbronville Finish Position - 3
Team Score (places): 68 Team Score (times): 1:15:58.0 Ave Time:15:11.6
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1079

Lorenzo Pedroza

7

1

1

11:21.3

11:21.3

0:00.0

2

1085

Anthony Cisneros

7

4

5

12:22.1

23:43.4

1:00.8

3

1080

Guadalupe Chapa

7

16

21

15:17.2

39:00.6

3:55.9

4

1084

Hector Garcia III

7

23

44

17:52.6

56:53.3

6:31.3

5

1081

Alvaro Landa

7

24

68

19:04.6

1:15:58.0

7:43.3

6

1083

Sabby Pena

7

25

93

19:26.2

1:35:24.2

8:04.9

 
Team - IWA Finish Position - 4
Team Score (places): 97 Team Score (times): 1:20:25.4 Ave Time:16:05.0
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

793

Paul McNiff

7th

17

17

15:23.3

15:23.3

0:00.0

2

790

Kiernan Cruger

7th

18

35

15:45.3

31:08.6

0:22.0

3

781

Jonah Montez

7th

19

54

15:46.6

46:55.2

0:23.3

4

803

Christian Ritch

7th

21

75

16:19.7

1:03:14.9

0:56.4

5

787

David Matl

7th

22

97

17:10.4

1:20:25.4

1:47.1

 
Team - Premont Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

843

Franky Davila

7

Less Than 5

 

11:25.9

11:25.9

0:00.0

2

841

Dos LaFuente

7

Less Than 5

 

12:33.5

23:59.5

1:07.5

3

842

Andrew Christian

7

Less Than 5

 

13:25.1

37:24.6

1:59.1

4

845

Samuel Garcia

7

Less Than 5

 

14:46.0

52:10.6

3:20.0

 
Team - Fal Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

225

Felo Rangel

7

Less Than 5

 

15:46.6

15:46.6

0:00.0

2

959

Aaron Mireles

7

Less Than 5

 

15:48.8

31:35.5

0:02.1

3

961

Santi DeLeon

7

Less Than 5

 

15:51.5

47:27.0

0:04.8

4

960

Mason Martinez

7

Less Than 5

 

22:56.9

1:10:23.9

7:10.3

 
Team - Idea Edinburg Finish Position - Inc.
Team Score (places): Inc. Team Score (times):
 

Bib No

Name

Grade

O'All Place

Cum Place

Time

Cum Time

Time Back

1

1009

Daniel Barrera

7

Less Than 5

 

17:29.9

17:29.9

0:00.0

2

1010

Javier Pena

7

Less Than 5

 

19:33.5

37:03.5

2:03.5