District 30-6A XC Championships

October 14, 2022


Results by: Zapata Roadrunners Road Racing

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - LBJ

Finish Position - 1

Team Score (places): 27

Team Score (times): 1:23:49.3

Ave Time:16:45.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 930 Josue Huitron SO 1 1 16:19.4 16:19.4 0:00.0
2 927 Dylan Navarrete SR 3 4 16:32.5 32:51.9 0:13.0
3 932 Francisco Dellanes SO 5 9 16:39.4 49:31.3 0:20.0
4 926 Dion Arriaga SR 6 15 17:03.3 1:06:34.6 0:43.8
5 931 Matthew Rodriguez SR 12 27 17:14.6 1:23:49.3 0:55.2
6 928 Amando Sanchez SR (16)   17:27.8 1:41:17.2 1:08.4
7 929 Carlos Toscano SR (20)   17:54.8 1:59:12.0 1:35.3

Team - Alexander

Finish Position - 2

Team Score (places): 69

Team Score (times): 1:26:35.3

Ave Time:17:19.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 383 Michael Casso 11 2 2 16:24.0 16:24.0 0:04.6
2 384 Rolando Cazares 11 4 6 16:37.0 33:01.0 0:17.5
3 391 Jose Perez 12 14 20 17:20.3 50:21.4 1:00.9
4 387 Johan Gonzalez Gutierrez 9 24 44 18:05.9 1:08:27.4 1:46.5
5 386 Anthony Gonzalez 9 25 69 18:07.8 1:26:35.3 1:48.4
6 382 Esteban Avena 9 (38)   19:15.1 1:45:50.4 2:55.7
7 397 David Trevino 9 (42)   19:45.8 2:05:36.3 3:26.4

Team - Del Rio

Finish Position - 3

Team Score (places): 70

Team Score (times): 1:27:12.5

Ave Time:17:26.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 579 Mikael Perez 12 7 7 17:06.7 17:06.7 0:47.3
2 575 Damian Espinoza 12 13 20 17:19.9 34:26.6 1:00.5
3 577 Ely Losoya 11 15 35 17:23.2 51:49.9 1:03.8
4 578 Jonathan Mendoza 11 17 52 17:41.1 1:09:31.1 1:21.7
5 580 Jose Ramirez 12 18 70 17:41.4 1:27:12.5 1:21.9
6 581 Rolando Rios 12 (21)   17:55.3 1:45:07.9 1:35.9
7 576 Joseph Fuentes 12 (28)   18:21.1 2:03:29.0 2:01.6

Team - Laredo United

Finish Position - 4

Team Score (places): 77

Team Score (times): 1:27:37.6

Ave Time:17:31.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 399 Aldo Cantu 12 8 8 17:07.2 17:07.2 0:47.8
2 400 Diego Ramirez 11 10 18 17:10.5 34:17.7 0:51.0
3 401 Aaron Viduarri 10 11 29 17:10.5 51:28.3 0:51.1
4 402 Jose Cruz 11 22 51 17:58.6 1:09:27.0 1:39.2
5 403 Abraham Cruz 12 26 77 18:10.6 1:27:37.6 1:51.2
6 404 Eduardo Guerra 9 (35)   18:39.6 1:46:17.3 2:20.2
7 405 Matthew Rabago 10 (39)   19:16.3 2:05:33.7 2:56.9

Team - Eagle Pass

Finish Position - 5

Team Score (places): 107

Team Score (times): 1:29:45.3

Ave Time:17:57.0

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 955 Rafael Rosas Garcia 9 9 9 17:10.5 17:10.5 0:51.0
2 956 Hugo Montejano 12 19 28 17:46.9 34:57.4 1:27.5
3 958 Carlos De Los Santos 11 23 51 18:05.4 53:02.8 1:46.0
4 953 Jorge Aguilar 12 27 78 18:19.1 1:11:22.0 1:59.7
5 959 Richard Perez 10 29 107 18:23.3 1:29:45.3 2:03.8
6 957 Cesar Martinez 11 (31)   18:26.1 1:48:11.5 2:06.7
7 954 Marco Barrera 11 (33)   18:33.9 2:06:45.4 2:14.5

Team - United South

Finish Position - 6

Team Score (places): 169

Team Score (times): 1:33:14.1

Ave Time:18:38.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 562 Alexis Mortera 12 30 30 18:23.9 18:23.9 2:04.5
2 561 Javier Lopez 12 32 62 18:29.4 36:53.4 2:10.0
3 564 Alfredo Palapa 11 34 96 18:35.2 55:28.6 2:15.8
4 566 Emilio Ledesma 9 36 132 18:44.2 1:14:12.8 2:24.7
5 567 Arturo Serna 12 37 169 19:01.2 1:33:14.1 2:41.8
6 563 Daniel Mendoza 10 (40)   19:22.7 1:52:36.9 3:03.3
7 565 Gael Aguilar 10 (41)   19:25.1 2:12:02.0 3:05.7