UIL District 28-6A XC Championships

October 11, 2022


Results by: Zapata Roadrunners Road Racing

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Reagan

Finish Position - 1

Team Score (places): 38

Team Score (times): 1:20:49.5

Ave Time:16:09.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 237 Gavin Chapa 10 3 3 15:39.3 15:39.3 0:23.5
2 238 Kanalu Wong 12 5 8 15:51.4 31:30.8 0:35.6
3 239 Ethan Rodriguez 12 6 14 15:59.2 47:30.0 0:43.4
4 240 Luke Munoz 11 11 25 16:27.6 1:03:57.7 1:11.8
5 241 Rafael Hakim Montemayor 12 13 38 16:51.7 1:20:49.5 1:35.9
6 243 Michael Nelson 12 (17)   16:59.5 1:37:49.0 1:43.8
7 242 Sebastian Gamiz 11 (18)   17:02.1 1:54:51.2 1:46.3

Team - Brandeis

Finish Position - 2

Team Score (places): 72

Team Score (times): 1:23:14.5

Ave Time:16:38.9

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 345 Hayden Scott 11 2 2 15:17.2 15:17.2 0:01.4
2 344 Ethan Malesich 7 9 16:13.3 31:30.5 0:57.5
3 347 Diego Renteria 11 16 25 16:59.1 48:29.6 1:43.3
4 348 Richard Zanni 12 23 48 17:19.3 1:05:49.0 2:03.5
5 350 Vincent Liu 10 24 72 17:25.4 1:23:14.5 2:09.6
6 349 Aaron Valerio 11 (26)   17:27.5 1:40:42.1 2:11.8
7 346 James Sorrell 11 (32)   17:48.1 1:58:30.2 2:32.3

Team - CLARK

Finish Position - 3

Team Score (places): 92

Team Score (times): 1:25:02.4

Ave Time:17:00.4

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 219 David Sanchez 12 8 8 16:22.9 16:22.9 1:07.1
2 213 Juan Parra 12 9 17 16:23.2 32:46.1 1:07.4
3 208 Brenden Ellis 10 21 38 17:10.9 49:57.0 1:55.1
4 210 Nate Liegl 11 25 63 17:25.4 1:07:22.5 2:09.6
5 205 Diego Aguilar 12 29 92 17:39.8 1:25:02.4 2:24.1
6 218 Sonny Rodgers 11 (45)   18:45.6 1:43:48.1 3:29.8
7 220 Robert Vaughn 12 (46)   18:46.2 2:02:34.3 3:30.4

Team - SA Johnson

Finish Position - 4

Team Score (places): 102

Team Score (times): 1:25:36.2

Ave Time:17:07.2

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 299 Tate Underwood 12 1 1 15:15.7 15:15.7 0:00.0
2 300 David Marcovitch 12 14 15 16:53.6 32:09.3 1:37.8
3 304 Grant Packard 12 15 30 16:56.4 49:05.8 1:40.6
4 303 Michael Repper-Molina 10 19 49 17:02.4 1:06:08.2 1:46.6
5 305 Alexander Williams 10 53 102 19:28.0 1:25:36.2 4:12.2

Team - Marshall

Finish Position - 5

Team Score (places): 126

Team Score (times): 1:27:22.6

Ave Time:17:28.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 120 Amancio Castilleja 12 12 12 16:30.6 16:30.6 1:14.8
2 118 Dominic Alonzo 12 20 32 17:05.6 33:36.3 1:49.8
3 128 Nathan Juarez 11 22 54 17:17.2 50:53.5 2:01.4
4 127 Jeremiah Valle 9 35 89 18:10.0 1:09:03.6 2:54.2
5 122 Amadou Falls 10 37 126 18:19.0 1:27:22.6 3:03.2
6 119 Mekan Berdyev 11 (38)   18:26.9 1:45:49.6 3:11.1

Team - Churchill

Finish Position - 6

Team Score (places): 143

Team Score (times): 1:28:38.5

Ave Time:17:43.7

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 169 Alejandro Rosales 11 10 10 16:24.3 16:24.3 1:08.5
2 168 Samuel Ague 12 30 40 17:42.5 34:06.9 2:26.7
3 170 Jonathan Knox 12 33 73 18:04.2 52:11.2 2:48.5
4 171 Noah Guajardo 10 34 107 18:09.8 1:10:21.0 2:54.0
5 173 Jonas Keylich 12 36 143 18:17.4 1:28:38.5 3:01.6
6 174 Felix Hernandez 10 (48)   19:04.4 1:47:42.9 3:48.6
7 172 Feleg Stifanos 9 (51)   19:11.1 2:06:54.1 3:55.3

Team - LEE

Finish Position - 7

Team Score (places): 156

Team Score (times): 1:29:12.0

Ave Time:17:50.4

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 145 Arlo Gonzales 11 4 4 15:43.2 15:43.2 0:27.4
2 148 Angel Ortiz 9 28 32 17:39.5 33:22.8 2:23.7
3 149 Benjamin Quintanilla 11 40 72 18:31.3 51:54.1 3:15.5
4 147 Davis Martindale 10 41 113 18:36.5 1:10:30.7 3:20.7
5 144 Davies Richard 10 43 156 18:41.3 1:29:12.0 3:25.5
6 150 Joaquin Quintanilla 11 (44)   18:44.2 1:47:56.3 3:28.4
7 146 William Johnson 12 (50)   19:08.8 2:07:05.1 3:53.0

Team - Roosevelt

Finish Position - 8

Team Score (places): 186

Team Score (times): 1:31:17.7

Ave Time:18:15.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 271 Channing Shaeffer 9 27 27 17:38.2 17:38.2 2:22.4
2 295 Siem Weldemariem 12 31 58 17:47.4 35:25.6 2:31.6
3 276 Ildefonso Gudino 10 39 97 18:28.8 53:54.4 3:13.0
4 269 Bailey Earl 11 42 139 18:36.8 1:12:31.3 3:21.0
5 290 Garcia Emmanuel 11 47 186 18:46.3 1:31:17.7 3:30.6
6 285 Isacc Castillo 10 (49)   19:06.4 1:50:24.1 3:50.6
7 293 Carlos Gonzalez 12 (52)   19:27.3 2:09:51.5 4:11.5

Team - Madison

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 116 Chance Tidwell 12 Less Than 5   17:59.2 17:59.2 2:43.4