SouthTexas Stampede XC Invitational

August 28, 2021


Results By Zapata Roadrunners Road Racing

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys 1A/4A VB 5A/6A

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 900 Jesus A. Cotero IDEA Pharr 17:25.1 5:37/M 12  
2 2 901 Kevin Gomez IDEA Pharr 17:36.6 5:41/M 11  
3 (< 5) 1079 Jayden Garcia Ben Bolt 17:36.6 5:41/M  
4 3 902 Pedro Rios IDEA Pharr 18:03.6 5:50/M 10  
5 4 809 Jose Daniel Solchaga Laredo Harmony 18:06.8 5:51/M 11  
6 5 1120 Emilio Leal Zapata 18:20.0 5:55/M 12  
7 6 903 Diego Briones IDEA Pharr 19:26.2 6:16/M 12  
8 7 1122 Damian Hernandez Zapata 19:37.2 6:20/M 12  
9 8 904 Daniel Robles IDEA Pharr 19:40.5 6:21/M 12  
10 (< 5) 827 Omar Rodriguez Gators 19:41.1 6:21/M 10  
11 (< 5) 1039 Ramiro Luna Premont 19:45.7 6:23/M 10  
12 9 1123 Rene Tovar Zapata 19:51.7 6:24/M 9  
13 10 811 Lizandro Puente Laredo Harmony 20:06.3 6:29/M 11  
14 11 1124 Brandon Davila Zapata 20:07.8 6:30/M 12  
15 12 810 Antonio Hernandez Laredo Harmony 20:08.4 6:30/M 12  
16 13 1030 Jacob Mendietta HM King 20:08.5 6:30/M 10  
17 (< 5) 969 Jesus Ortiz San Diego 20:16.0 6:32/M 10  
18 (< 5) 947 Paul Asbury Carrizo Springs 20:28.3 6:36/M 10  
19 (< 5) 948 Derrick Medina Carrizo Springs 20:40.4 6:40/M 11  
20 (< 5) 825 Alan Monsivais Gators 20:46.8 6:42/M 11  
21 (< 5) 950 Brando Cruz Carrizo Springs 20:49.4 6:43/M 9  
22 (< 5) 1037 Demarcos Gonzalez Premont 20:52.3 6:44/M 9  
23 14 885 Rafael Garcia St. Augustine 21:01.1 6:47/M 11  
24 (< 5) 823 Mario Rodriguez Gators 21:18.0 6:52/M 12  
25 15 886 Fernando Garcia St. Augustine 21:28.8 6:56/M 10  
26 16 1064 Adam Quintero Hebbronville 21:42.7 7:00/M  
27 17 1119 Matt Salinas Zapata 21:49.1 7:02/M 11  
28 (< 5) 967 Joey Barrera San Diego 21:49.5 7:02/M 9  
29 (< 5) 1038 Michael Luna Premont 21:51.5 7:03/M 9  
30 (< 5) 826 Eddy Reyna Gators 21:52.2 7:03/M 11  
31 18 1121 Freddy Gonzalez Zapata 21:53.6 7:04/M 11  
32 19 1060 Oscar Carrillo Hebbronville 22:04.4 7:07/M  
33 (< 5) 968 Gabriel Cantu San Diego 22:06.5 7:08/M 9  
34 (< 5) 1081 Ruben Trevino Ben Bolt 22:09.0 7:09/M  
35 20 813 Tristan De La Garza Laredo Harmony 22:10.6 7:09/M 11  
36 (< 5) 970 Joshua Rubalcaba San Diego 22:14.5 7:11/M 11  
37 (< 5) 1080 Tyler Lamon Ben Bolt 22:15.0 7:11/M  
38 21 1036 Robert Trevino HM King 22:15.8 7:11/M 10  
39 (< 5) 951 Anthony Ramirez Carrizo Springs 22:54.8 7:23/M 11  
40 22 1058 Dylan Holbein Hebbronville 23:08.5 7:28/M  
41 23 891 Abraham Palacios St. Augustine 23:10.8 7:29/M 9  
42 24 812 Angel Diaz Laredo Harmony 23:26.2 7:34/M 11  
43 25 1035 Jacob Rivera HM King 23:36.0 7:37/M 9  
44 26 1032 Julian Mendez HM King 23:42.1 7:39/M 10  
45 27 1033 Elisha Garza HM King 23:45.8 7:40/M 10  
46 28 1065 Siah Moss Hebbronville 24:21.2 7:51/M  
47 29 889 John Paul Gomez-Aguirre St. Augustine 25:34.1 8:15/M 10  
48 30 888 Gerrard Gomez-Aguirre St. Augustine 25:34.1 8:15/M 11  
49 31 887 Tyler Cerna St. Augustine 27:33.1 8:53/M 12  
50 32 1062 Amando Martinez Hebbronville 28:55.2 9:20/M  
51 (< 5) 1083 Louie Sill Ben Bolt 29:51.7 9:38/M  
52 33 1031 Ian Gutierrez HM King 30:06.8 9:43/M 11  

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys 1A/4A VB 5A/6A

O'All Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 830 Margarito Benavides LAREDO NIXON 15:47.8 5:06/M 12  
2 (< 5) 1105 Michael Casso Alexander 16:40.4 5:23/M 10  
3 2 835 Marquel Garza LAREDO NIXON 16:46.2 5:25/M 12  
4 3 981 Diego Ramirez Laredo United 16:51.5 5:26/M 10  
5 4 930 Dylan Navarrete LBJ 16:58.9 5:29/M 11  
6 5 979 Matthew Esparza Laredo United 17:02.4 5:30/M 11  
7 6 933 Josue Huitron LBJ 17:03.5 5:30/M 9  
8 7 858 Ethan Chavez United South HS 17:05.1 5:31/M  
9 8 859 Antonio Jimenez United South HS 17:07.3 5:31/M  
10 9 831 Juan F Castaneda LAREDO NIXON 17:07.9 5:32/M 12  
11 10 913 Bryan Zavala Martin 17:26.8 5:38/M 12  
12 11 928 Manuel Castanon LBJ 17:35.6 5:41/M 12  
13 12 927 Dion Arriaga LBJ 17:36.2 5:41/M 11  
14 13 931 Amando Sanchez LBJ 17:45.3 5:44/M 11  
15 14 833 Alfonso Garza LAREDO NIXON 17:46.6 5:44/M 12  
16 15 914 Jose Labra Martin 17:47.7 5:44/M 11  
17 16 861 Joel Salazar United South HS 17:49.6 5:45/M  
18 17 915 Eduardo Perez Martin 17:56.5 5:47/M 10  
19 18 977 Aldo Cantu Laredo United 18:06.5 5:50/M 11  
20 19 916 Angel Bernabe Martin 18:20.5 5:55/M 11  
21 20 836 Issac Tovar LAREDO NIXON 18:21.0 5:55/M 12  
22 21 918 Diego Ortiz Martin 18:22.1 5:56/M 10  
23 22 832 Jonathan De La Rosa LAREDO NIXON 18:27.7 5:57/M 10  
24 23 838 Alonso Alvarez LAREDO NIXON 18:29.5 5:58/M 11  
25 24 929 Rogelio Leyendecker LBJ 18:33.1 5:59/M 12  
26 (> 7) 837 Blaine Dixon LAREDO NIXON 18:59.0 6:07/M 12  
27 25 917 Marcos Morales Martin 19:02.2 6:08/M 12  
28 26 860 Arturo Serna United South HS 19:12.3 6:12/M  
29 27 932 Carlos Toscano LBJ 19:13.8 6:12/M 11  
30 (< 5) 1106 Joseph Trombley Alexander 19:23.9 6:15/M 10  
31 28 862 Alexis Mortera United South HS 19:27.9 6:17/M  
32 (< 5) 1107 Robert Perez Alexander 19:28.2 6:17/M 10  
33 29 978 Jose Cruz Laredo United 19:30.8 6:18/M 10  
34 30 980 Santos Lemus Laredo United 19:40.8 6:21/M 12  
35 31 864 Gael Aguilar United South HS 20:00.5 6:27/M  
36 32 1100 Albert Salazar Cigarroa Toros 20:07.2 6:29/M 12  
37 33 1007 Jesus Vargas Roma 20:19.0 6:33/M 11  
38 34 863 Martin Jimenez United South HS 20:28.3 6:36/M  
39 35 983 Jorge Villarreal Laredo United 20:33.3 6:38/M 11  
40 36 1095 Jesus Chaires Cigarroa Toros 20:33.9 6:38/M 11  
41 37 1008 Fernando Gallardo Roma 20:36.9 6:39/M 11  
42 38 919 Joseph Flores Martin 20:39.5 6:40/M 12  
43 (< 5) 1108 Andre Volpe Alexander 20:42.7 6:41/M 9  
44 39 1101 Adriel Tapia Cigarroa Toros 21:27.8 6:55/M 9  
45 40 1005 Edgar Benitez Roma 21:58.1 7:05/M 11  
46 41 982 Dominic Velazquez Laredo United 22:16.2 7:11/M 9  
47 42 1098 Edgar Lujano Cigarroa Toros 22:17.5 7:11/M 11  
48 43 1006 Omar Barrera Roma 23:34.2 7:36/M 11  
49 44 1099 Daniel Mejia Cigarroa Toros 26:36.8 8:35/M 11  
50 45 1010 Francisco Garcia Roma 27:33.4 8:53/M 12