District 30-6A XC Championships

October 15, 2021


Results By Zapata Roadrunners Road Racing

Final Team Results - Boys

Varsity Boys

Team - Laredo LBJ

Finish Position - 1

Team Score (places): 56

Team Score (times): 1:23:23.9

Ave Time:16:40.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 273 Dylan Navarrete 11 4 4 16:05.2 16:05.2 0:40.9
2 275 Josue Huitron 9 6 10 16:25.1 32:30.4 1:00.9
3 276 Manuel Castanon 12 10 20 16:38.8 49:09.2 1:14.6
4 277 Carlos Toscano 11 17 37 17:05.7 1:06:15.0 1:41.5
5 279 Matthew Rodriguez 11 19 56 17:08.9 1:23:23.9 1:44.6
6 278 Amando Sanchez 11 (21) (77) 17:12.1 1:40:36.1 1:47.9
7 274 Dion Arriaga 11 (23) (100) 17:16.7 1:57:52.9 1:52.4

Team - Laredo Nixon

Finish Position - 2

Team Score (places): 57

Team Score (times): 1:22:39.4

Ave Time:16:31.8

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 241 Margarito Benavides 12 1 1 15:24.2 15:24.2 0:00.0
2 244 Marquel Garza 12 3 4 15:56.2 31:20.4 0:31.9
3 240 Alonso Alvarez 11 15 19 17:02.0 48:22.4 1:37.7
4 242 Juan Castaneda 12 16 35 17:02.5 1:05:25.0 1:38.3
5 243 Arturo Garza 12 22 57 17:14.3 1:22:39.4 1:50.1
6 245 Jonathan De La Rosa 10 (34) (91) 18:24.4 1:41:03.9 3:00.2
7 246 Issac Tovar 12 (36) (127) 18:32.4 1:59:36.3 3:08.1

Team - Eagle Pass

Finish Position - 3

Team Score (places): 62

Team Score (times): 1:23:10.4

Ave Time:16:38.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 395 Oscar Ruiz 12 2 2 15:26.6 15:26.6 0:02.4
2 397 Jorge Aguilar 11 5 7 16:15.2 31:41.9 0:51.0
3 398 Marco Barrera 10 12 19 16:51.7 48:33.6 1:27.4
4 400 Adam Crone 12 18 37 17:07.8 1:05:41.5 1:43.6
5 399 Jaime Barrera 12 25 62 17:28.9 1:23:10.4 2:04.7
6 413 Hugo Montejano 11 (29) (91) 17:54.5 1:41:05.0 2:30.2

Team - DEL RIO

Finish Position - 4

Team Score (places): 102

Team Score (times): 1:26:36.8

Ave Time:17:19.3

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 345 Ely Losoya 7 7 16:30.0 16:30.0 1:05.7
2 353 Mikael Perez 11 18 16:43.7 33:13.8 1:19.5
3 348 Jonathan Mendoza 26 44 17:36.0 50:49.8 2:11.7
4 331 Joe Chavez 28 72 17:46.6 1:08:36.4 2:22.3
5 357 Andres Rivera 30 102 18:00.3 1:26:36.8 2:36.0
6 337 Joseph Fuentes (32) (134) 18:17.6 1:44:54.4 2:53.3
7 344 Juan Lopez (33) (167) 18:20.6 2:03:15.1 2:56.4

Team - United South HS

Finish Position - 5

Team Score (places): 124

Team Score (times): 1:28:02.9

Ave Time:17:36.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 220 Ethan Chavez 13 13 16:52.2 16:52.2 1:28.0
2 222 Joel Salazar 20 33 17:09.9 34:02.1 1:45.6
3 221 Antonio Jimenez 24 57 17:18.1 51:20.3 1:53.8
4 223 Arturo Serna 27 84 17:46.1 1:09:06.4 2:21.8
5 224 Alexis Montera 40 124 18:56.5 1:28:02.9 3:32.2
6 226 Gael Aguilar (45) (169) 20:14.6 1:48:17.5 4:50.3
7 225 Martin Jimenez (46) (215) 20:23.0 2:08:40.6 4:58.8

Team - Laredo United

Finish Position - 6

Team Score (places): 132

Team Score (times): 1:29:32.5

Ave Time:17:54.5

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 300 Diego Ramirez 10 8 8 16:32.0 16:32.0 1:07.8
2 301 Aldo Cantu 11 14 22 17:00.3 33:32.3 1:36.0
3 302 Jorge Villarreal 11 31 53 18:09.1 51:41.5 2:44.9
4 303 Frank Santasieri 11 38 91 18:41.5 1:10:23.0 3:17.2
5 305 Jose Cruz 10 41 132 19:09.5 1:29:32.5 3:45.2
6 304 Joshua Zapico 12 (44) (176) 20:04.5 1:49:37.1 4:40.2
7 307 Dominic Velasquez 9 (47) (223) 21:26.4 2:11:03.5 6:02.1

Team - Alexander

Finish Position - 7

Team Score (places): 162

Team Score (times): 1:31:40.6

Ave Time:18:20.1

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 375 Michael Casso 10 9 9 16:34.7 16:34.7 1:10.5
2 377 Mario Pina 10 35 44 18:32.1 35:06.9 3:07.8
3 376 Jose Perez 11 37 81 18:35.6 53:42.5 3:11.3
4 370 Roberto Perez 10 39 120 18:43.3 1:12:25.8 3:19.1
5 379 Joseph Trombley 9 42 162 19:14.7 1:31:40.6 3:50.4
6 380 Andre Volpe 9 (43) (205) 19:40.6 1:51:21.2 4:16.3
7 372 Thomas Solis 9 (48) (253) 21:50.3 2:13:11.5 6:26.0